مدت زمان لازم برای مطالعه مقاله: 5 دقیقه

زبان بدن چیست؟

اگر می‌خواهید انسان تأثیرگذاری باشید، لازم است علاوه‌بر تقویت فن بیان، روی زبان بدن یا Body Language خود وقت بگذارید، آن را بشناسید و تقویتش کنید. در یک مکالمه، بیش از 70 درصد مفاهیم به کمک آن منتقل می‌شود؛ پس کسی که بتواند دانش کافی برای شناخت این زبان را کسب کند، مسیر هموارتری برای رسیدن به موفقیت خواهد داشت.

در واقع زبان بدن خودش نوعی مکالمه است؛ اما مکالمه‌ای غیرشفاهی.

قوانین زبان بدن

علامت زبان بدن امروزه یکی از مهم‌ترین مباحث در زمینۀ ارتباط با دیگران است. آنچه از میان قوانین مختلف زبان بدن برای ما مفید است سه قانون است که در اینجا به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

قانون اول: حرکات را به طور کلی در نظر بگیرید. همانطور که در یک جمله، واژه مفهوم کاملی ندارد، در زبان بدن هم یک حرکت را نمی‌توان تفسیر کرد و باید مجموعه‌ای از حرکات را برای نتیجه‌گیری در نظر گرفت.

قانون دوم: هماهنگی بین حرکات را بیابید: در قانون دوم اولویت با هماهنگی در حرکات است. حرکات دوگانه در کلام و رفتار باعث می‌شود که صداقت فرد زیرسؤال برود چون بدن نمی‌تواند همچون کلام، به چیزی غیر از واقعیت تظاهر کند.

قانون سوم: حرکات را با توجه به موقعیت بسنجید: اگر وارد کوچه شوید و ببینید که مردی در حال فریاد زدن است ممکن است به این نتیجه برسید که دیوانه است. اما اگر کمی زودتر به آن محل می‌رسیدید متوجه می‌شدید که دزد به خانۀ آن مرد زده و از شدت ناراحتی است که فریاد می‌زند.

اهمیت و ضرورت زبان بدن

یکی از ابزارهای غیرکلامی در ارتباطات، زبان بدن است. کسانی که زبان بدن را به‌درستی درک می‌کنند می‌توانند از این ظرفیت خود برای موفقیت بیشتر در مذاکرات و روابطشان استفاده کنند.

امروزه برای سیاستمداران و افراد تأثیرگذار جامعه کلاس‌های آموزش زبان بدن برگزار می‌شود تا بتوانند به کمک این متدها ارتباط بهتری با اطرافیانشان برقرار کنند. زبان بدن برای داشتن کسب‌و‌کاری موفق هم بسیار مفید است. افراد معمولاً جذب فروشندگان خوش‌رو می‌شوند و حس صمیمیت آن‌ها ترغیبشان می‌کنند که از محصولاتشان خریداری کنند.

تفاوت زبان بدن زنان و مردان

زنان و مردان از بسیاری جنبه‌ها متفاوتند اما چه مرد و چه زن هدفش از برقراری ارتباط داشتن حس احترام متقابل و درک‌شدن است. ویژگی‌های زبان بدن در زنان و مردان تشابهات و تفاوت‌های بسیاری دارد. آن‌ها در حین نگاه‌کردن یا همان برقراری ارتباط چشمی، لحن صدا، ، نشستن و لبخندزدن به روشی متفاوت از یکدیگر از زبان بدنشان استفاده می‌کنند.

به طور مثال زنان در ارتباط چشمی تقریباً هرآنچه را لازم باشد، می‌گویند و مخاطبی که این نوع ارتباط را درک کند خیلی زود می‌تواند نتایج مذاکره را حدس بزند و برای بهبود روند مذاکره تلاش کند. بهتر است ابتدا تعریف ارتباط چشمی را بدانیم.

مثلاً اگر سؤالی داریم باید لحن کلاممان را به حالت سؤالی دربیاوریم در غیر این صورت جمله را به صورت خبری بیان کرده‌ایم و در برابر جملۀ خبری هم کسی پاسخی نمی‌دهد. پس برای داشتن ارتباطی مؤثر باید بتوانیم از لحن صدایمان به بهترین شکل استفاده کنیم.

زبان بدن در فن بیان

فن بیان را نمی‌توان از زبان بدن تفکیک کرد. هدف از آموزش فن بیان این است که فرد به کمک تکنیک‌های این مهارت بتواند بیشترین تأثیر را بر اطرافیانش بگذارد و آنچه در ذهن دارد را به آن‌ها منتقل کند. گاهی هم از فن بیان برای متقاعدسازی افراد استفاده می‌شود. در هر صورت هر نیتی که برای یادگیری فن بیان دارید باید بدانید که زبان بدن می‌تواند به شدت در این راه کمکتان کند و مسیر رسیدن به اهدافتان را هموار کند. کلاس‌های زبان بدن به افراد کمک می‌کند که با شناخت ظرفیت‌های درونی‌شان بهترین استفاده را از حالات چهره و دست و پایشان کنند و پیامشان را بهتر و کامل‌تر به مخاطب برسانند.

زبان بدن در سخنرانی

افرادی که برای سخنرانی آماده می‌شوند بیشترین تمرکز خود را بر کلامی می‌گذارند که قرار است بیان کنند. این افراد تلاشی برای یافتن ظرفیت‌های زبان بدنشان نمی‌کنند و نتیجه این نوع سخنرانی‌ها در بیشتر اوقات خواب‌آلودگی یا کلافگی مخاطبان خواهد بود.

در عوض کسانی که اهمیت زبان بدن را می‌شناسند، می‌دانند که در هر سخنرانی قبل از بیان حرف، این بدن ماست که حرف می‌زند. حالات چهره، لبخند، نوع راه رفتن و ایستادن سخنران قبل از صحبت‌هایش قضاوت می‌شود و اگر کسی به این موضوع توجه نکند نمی‌تواند سخنرانی موفقی داشته باشد.

کتاب‌های زبان بدن

امروزه در حوزۀ زبان بدن کتاب‌های مفیدی منتشر شده است که می‌تواند کاربردی باشد. در گذشته زبان بدن فقط برای افراد مهم جوامع اهمیت داشت؛ چون تک تک حرکات این افراد زیر ذره‌بین بود و باید برای این حرکات خود برنامه‌ریزی می‌کردند تا پیام درستی به دیگران منتقل کنند.

وجود کتاب‌هایی که زبان بدن را آموزش می‌دهند می‌توانند در مسیر موفقیت افراد راه‌گشا باشند. برخی از کتاب‌های خوب برای مطالعه در این حوزه عبارتند از: زبان بدن اثر آلن پیز، زبان بدن به زبان آدمیزاد، قوانین زبان بدن، بدن سخن می‌گوید، زبان بدن در بازاریابی و فروش و… .

تکنیک‌های زبان بدن

می‌توان بی‌شمار تکنیک برای زبان بدن نام برد اما برای اینکه آشنایی اولیه‌ای با این بخش از مهارت ارتباطی پیدا کنید به چند نکتۀ کاربردی اشاره خواهیم کرد:

  1. دقایق اول را دریابید: اولین دقایق حضور در یک محیط مهم‌ترین زمان برای جذب مخاطبانتان است.
  2. وانمود کنید: در بسیاری از مواقع ما با ورود به محیطی جدید دچار ترس و اضطراب می‌شویم. در چنین شرایطی حتی اگر خیلی نگران بودید وانمود کنید که بر اوضاع مسلطید.
  3. به ایستادنتان دقت کنید: بهتر است از یک دوست صمیمی بخواهید طرز ایستادنتان را نقد کند. نباید زیادی شل یا زیادی عصا قورت داده راه بروید. طوری بایستید که اعتمادبه‌نفس و راحتی را بتوان از نحوۀ ایستادنتان درک کرد.
  4. حین سخنرانی راه بروید: برخی افراد بر این باورند که سخنرانی درست باید در حالت ایستاده در گوشه‌ای از سالن برگزار شود اما امروزه از نظر بصری برای جذب مخاطب به صحبت‌ها توصیه می‌کنند که سخنران گاهی در سالن حرکت کند.
  5. از دست‌هایتان غافل نشوید: بسیاری از مفاهیم می‌توانند به کمک دست‌ها به مخاطب منتقل شوند. باز هم تأکید می‌کنیم که از افراط و تفریط بپرهیزید و برای تمام حرکات خود برنامه داشته باشید.

تا به اینجا بیشتر آنچه گفته شد یاری گرفتن از زبان بدن خود برای انتقال پیام بود. کاربرد دیگر دانستن زبان بدن، دریافت پیام دیگران است.

چگونه زبان بدن دیگران را بخوانیم؟ امروزه متدهای زیادی برای خوانش زبان بدن ارائه شده که به کمک آن‌ها می‌توان بهتر به درون انسان‌ها و نیتشان پی برد. علاوه‌بر آن اگر بتوانید شناختی اولیه از روحیۀ افراد داشته ابشید و کم‌کم زبان بدنشان را بهتر درک می‌کنید. آموزش‌های زبان بدن اما سرعت درک اطرافیان را به مراتب افزایش می‌دهد و تمرین در این باره قدرت جذب و انتقال پیام را به طرز چشم‌گیری زیاد می‌کند.

کلمات کلیدی: زبان بدن، ارتباط غیرکلامی، اهمیت زبان بدن، ضرورت دانستن زبان بدن، کتاب زبان بدن