لیست بهترین کتاب‌های موفقیت

موفقیت و قدم گذاشتن در مسیر اهداف دغدغه ایست که همیشه ذهن انسان را به خود مشغول کرده است. رسیدن به کمال و موفقیت آرزوی تمام انسان‌های روی کرۀ خاکی از گذشته تاکنون بوده است. بسیاری از افراد به این آرزو دست یافتند و تعدادی از این افراد موفق خالصانه تجربیاتشان را به رشتۀ تحریر درآوردند و در اختیار همۀ مردم دنیا قرار دادند. کتاب‌های موفقیت که به بازار آمد، عدۀ زیادی با پیگیری روش‌هایی که در این کتاب‌ها آمده بود توانستند راه رسیدن به موفقیت را برای خود هموار کنند. در این مقاله قصد داریم به لیست بهترین کتاب‌های موفقیت با قدرت تأثیرگذاری چشمگیر و همچنین ویژگی‌ خاص این کتاب‌ها بپردازیم.

مجموعه کتاب‌های موفقیت مارک فیشر

اولین مجموعه کتابی که معرفی می‌کنیم مجموعه کتاب‌هایی است که مارک فیشر در زمینۀ موفقیت تألیف کرده است. 4 کتاب معروف او به ترتیب عبارتند از:

 1. حکایت دولت و فرزانگی: این کتاب از جمله کتاب‌های انگیزشی است که به علت روایت‌گونه بودن بسیار ساده و روان و درک‌شدنی است. در این کتاب به زندگی جوانی پرداخته می‌شود که قصد دارد به پول زیادی برسد. پول‌سازی و توسعۀ فردی در این کتاب محوریت اصلی ماجراست. حجم این کتاب زیاد نیست اما نکات بسیار کاربردی و عمیقی در زمینۀ ثروتمندی و رشد و کمال انسان ارائه می‌دهد.
 2. راه و رسم میلیونرها: در این کتاب خبری از کلیشه‌های کسب درآمد نیست و هرآنچه گفته شده ایده‌های خلاقانۀ نویسنده است. فیشرتوانایی مطرح کردن سخت‌ترین مباحث به ساده‌ترین زبان را دارد. این کتاب اصلاً به حاشیه نپرداخته و از همان ابتدا مباحث مدنظرش را مطرح کرده است. در واقع مطالعۀ این کتاب باعث می‌شود که از مطالعۀ چندین کتاب قطور در زمینۀ موفقیت بی‌نیاز شوید.
 3. معبد میلیونرها: این کتاب در واقع جمع‌بندی کتاب حکایت دولت و فرزانگی است. این اثر حاوی شانزده روایت تأثیرگذار از مرد جوان و طرف مقابلش که میلیونر است روایت می‌کند. فیشر در این کتاب نگاهی فلسفی به مسئلۀ ثروت دارد و تلاش می‌کند اهمیت موفقیت و رسیدن به ثروت را از این جنبه بیان کند. این کتاب هم مثل دیگر آثار فیشر داستان‌گونه است و خواننده را تا انتهای کتاب با خود همراه می‌کند.
 4. حکایت آنکه دلسرد نشد: این کتاب در مجموع 25 فصل دارد و محوریت داستان حول مردی است که ناگهان به خودش می‌آید و متوجه می‌شود که از زندگی لذت نمی‌برد و تصمیم می‌گیرد به هدفش یعنی موفقیت و ثروت فراوان برسد. در این کتاب فیشر در قالب داستان‌های مختلف اهمیت افکار در رسیدن به موفقیت را بازگو می‌کند و روش‌های رسیدن به ثروت را بدون استفاده از جملاتی شعارگونه به خواننده آموزش می‌دهد.
 5. حکایت فروشنده و میلیوند: این کتاب هم از جمله کتاب‌های انگیزشی است که درون‌مایۀ آن تشویق برای بهبود مهارت‌های زندگی و همچنین پیشرفت در کسب‌وکار است. این کتاب دربارۀ کارمندی است که در میان‌سالی اخراج شده و حالا باید زندگی خود را به شیوه‌ای متفاوت از ابتدا بسازد. این که او در این مسیر چه رشدی می‌کند و چه چیزهایی به او در رسیدن به موفقیت کمک می‌کند بسیار برای خواننده آموزنده خواهد بود. مخصوصاً افرادی که برایشان شروع کردن کار دشواری است.
 6. حکایت عشق و خوشبختی: این کتاب دربارۀ زنی میان‌سال است که معنای زندگی برایش کم‌رنگ شده و اهدافش را دور از خود می‌بیند. فیشر در این کتاب با شرح اهمیت خوشبختی و عشق در زندگی در خلال این داستان انگیزۀ زیادی به خواننده القا می‌کند و روش‌های مژثری برای تغییر زندگی به سبک دلخواه ارائه می‌کند.
 7. وصیت‌نامۀ میلیونر: این کتاب هم از جمله کتاب‌های انگیزشی و موفقیت در کسب‌و‌کار است که در غالب یک وصیت‌نامه از یک میلیونر به توصیه‌هایی مفید و کاربردی می‌پردازد و خواننده با استمرار در استفاده از این روش‌ها می‌تواند کیفیت زندگی و درآمدش را افزایش دهد.

توصیه می‌کنیم این هفت کتاب را پشت سرهم بخوانید تا معجزۀ آن را به طور کامل ببینید.

مجموعه کتاب‌های موفقیت و هوش مالی از رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی یکی از نویسندگان بسیار تأثیرگذار در زمینۀ کتاب‌های موفقیت و ثروتمندی است. او در زندگی با تلاش‌های هوشمندانه توانست به یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌داران جهان تبدیل شود. در اینجا به بررسی مشهورترین و پرکاربردترین کتاب‌های رابرت کیوساکی می‌پردازیم که تجربیاتش در راه موفقیت و ثروت را در این کتاب‌ها عرضه کرده است.

 1. پدر پول‌دار پدر بی‌پول: آنچه کیوساکی در این کتاب برای رسیدن به ثروت ارائه می‌کند می‌تواند کلید راه موفقیت خواننده شود. نکتۀ مهم در این کتاب این است که قوانین اقتصادی در ایالات متحده با کشور ما متفاوت است. از این رو خوانندۀ ایرانی برای به کاربردن شیوه‌های توصیه شده می‌بایست مفاهیم آن را دقیق درک کند چون نمی‌توان دقیقاً مطابق با آن پیش رفت. در این کتاب آنچه بیش از همه اهمیت دارد افزایش هوش مالی و فواید کارآفرینی است که می‌تواند موجب تحول در اقتصاد زندگی خواننده شود.
 2. بچه ثروتمند بچه زرنگ: رابرت کیوساکی با توجه به اینکه آموزه‌های ثروتمند شدنش را از پدر پول‌دارش فراگرفته در این کتاب به تربیت مالی فرززندان توسط پدر و مادر پرداخته است. به عقیدۀ او در مدارس هرگز راه و روش ثروتمند شدن آموزش داده نمی‌شود و هوش مالی تقویت نمی‌شود بنابراین این مسئله برعهدۀ پدر و مادر است که این آموزش‌ها را به فرزندانشان بدهند. از نظر کیوساکی کار زیاد باعث ثروتمند شدن نمی‌شود بلکه افرادی پول‌دارند که هوش مالی خوبی دارند.
 3. چهارراه پول‌سازی: در این کتاب هم محوریت براساس اهمیت هوش و سواد مالی است. کیوساکی در این کتاب تلاش می‌کند که به خواننده مفهوم هوش مالی را بیاموزد و روشن کند که هر تحصیل‌کرده‌ای ثروتمند نیست و آنچه ما را ثروتمند می‌کند سواد مدرسه‌ای نیست بلکه سواد مالی است.
 4. هوش مالی خود را افزایش دهید: در این کتاب کیوساکی دربارۀ پنج آی کیو صحبت می‌کند که تمامی ثروتمندان با آن توانستند ثروتمند شوند. به عقیدۀ کیوساکی بازارهای مالی معروف مانند طلا و سکه و پول و ارز روز به روز از ارزششان کم می‌شود و افرادی که واقعاً ثروتمند هستند ثروت اصلی‌شان این پنج آی کیوست. بنابراین افزایش هوش مالی اهمیت بسیار زیادی دارد و در این کتاب هم مانند کتاب‌های مشهور پیشین به روش‌های کاربردی دیگری در زمینۀ افزایش هوش مالی پرداخته است.

به خاطر داشته باشید که کیوساکی کتاب‌های دیگری هم دارد اما آنچه ما در اینجا بررسی می‌کنیم بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های موفقیت است. اگر قصد دارید با خواندن این کتاب‌ها موفقیت خود را به دست آورید نشان داده‌اید که با بقیۀ آدم‌هایی که فقط به شانس و اقبال ایمان دارند فرق دارید و می‌دانید که چطور باید حق خود را در این دنیا به دست آورید.

کتاب هنر ظریف بی خیالی از وبلاگ نویس معروف مارک منسون

این کتاب دومین اثری است که مارک منسون منتشر کرده است و جزو پرفروش‌ترین کتاب‎های جهان است. در این کتاب مسئله این نیست که بی‌خیالی و اهمال‌کاری خوب است. اتفاقاً برعکس، به اهمیت تمرکز روی اهداف و بی‌خیالی و بی‌توجهی به حواشی تأکید می‌کند. در مسیر اهداف و رسیدن به موفقیت همواره مسائلی وجود دارد که مانع از پیشرفت شخص می‌شود حال اگر کسی هنر ظریف بی‌خیالی در مقابل این مشکلات را در خود پرورش دهد خیلی زود شاهد موفقیت‌های چشمگیرش خواهد بود.

این کتاب به علت نکات بسیار مهم کاربردی از جمله کتاب‌هایی است که توانایی ایجاد انگیزه در مردم جامعه را دارد و هر کس با هر هدف و کسب‌و‌کاری می‌تواند از مطالعۀ این کتاب در جهت رسیدن به هدف‌هایش استفاده کند. فرض کنید شخصی سخنران است و قرار است برای جمعی از غریبه‌ها و آشنایان مطالبی بگوید. برای چنین شخصی گذراندن دورۀ آموزش سخنرانی و مطالعۀ این کتاب بسیار مؤثر خواهد بود. در دوره‌های آموزش سخنرانی هم مانند کتاب هنر ظریف بی‌خیالی به اهمیت تمرکز سخنران تأکید می‌شود و کمک می‌کند که شخص درگیر حواشی جلسه نشود و بحران‌های احتمالی را مدیریت کند. در این کتاب توصیف می‌کند که چطور بایدها و نبایدهای دست و پا گیر فرصت پیشرفت انسان را از او گرفته است و اگر دید درستی به ضروریات زندگی پیدا کند به راحتی به اهداف خود می‌رسد.

کتاب هنر ظریف بی‌خیالی از نه فصل تشکیل شده است که عنوان این فصل‌ها عبارت‌اند از:

فصل اول: تلاش نکنید.

فصل دوم: شادی یک مشکل است.

فصل سوم: شما خاص نیستید.

فصل چهارم: ارزش رنج کشیدن.

فصل پنجم: شما همیشه در حال انتخابید.

فصل ششم: شما در هر موردی اشتباه می‌کنید (من هم همین‌طور).

فصل هفتم: شکست مسیری برای پیشرفت است.

فصل هشتم: اهمیت «نه» گفتن.

فصل نهم: … و بعد می‌میرید.

کتاب اثر مرکب اثر دارن هاردی

کتاب اثر مرکب هم از جمله کتاب‌های بسیار پرفروش جهان است که نویسندۀ آن، دارن هاردی با توجه به تجربیات شخصی دست به نگارش این کتاب زده است. دارن هاردی یکی از اولین‌ها در حوزۀ پیشرفت و موفقیت شخصی است. در این کتاب آنچه قرار است به مخاطب آموزش داده شود این است که گول تبلیغاتی را که می‌خواهند یک شبه پولدار و لاغر و زیبایتان کنند نخورید. همه چیز حتی ثروتمند شدن امکان پذیر است تنها مسئله این است که باید راهش را بدانید و در آن مداومت و پشتکار به خرج دهید. اثر مرکب یکی از آثاری است که حتی در کلاس‌های آموزشی مختلف اعم از فن بیان و سخنرانی و افزایش اعتمادبه‌نفس تدریس می‌شود. در کلاس‌های فن بیان تریبون هم دقیقاً مانند همین کتاب آنچه بیان می‌شود اهمیت تمرین و مداومت است و کسانی که حتی استعدادی در سخنوری ندارند اگر به اندازه و با جهت‌دهی درست تمرین کنند می‌توانند به حد درخشانی فن بیان خود را تقویت کنند. در این کتاب روش‌هایی کاربردی و ثروت‌ساز به خواننده ارائه می‌شود و شخص با خواندن آن‌ها می‌تواند سرنوشتش را متحول کند.

سرفصل‌های این کتاب مفید به شرح زیر است:

تحسین اثر مرکب

قدردانی

پیامی ویژه از آنتونی رابینز

مقدمه

فصل اول: اثر مرکب در عمل

فصل دوم: انتخاب‌ها

فصل سوم: عادت‌ها

فصل چهارم: تکانش

فصل پنجم: تأثیرات

فصل ششم: شتاب بخشیدن

نتیجه‌گیری

ضمیمه‌ها

پرسش‌نامه ارزیابی قدردانی

پرسش‌نامه ارزشیابی ارزش‌های اصلی

پرسش‌نامه ارزیابی زندگی

پرسش‌نامه تعیین هدف

پرسش‌نامه ارزیابی عادت‌ها

پرسش‌نامه تأثیرات ورودی

پرسش‌نامه ارزیابی ارتباطات

کتاب جادوی فکر بزرگ نویسنده دکتر شوارتز

دکتر شوارتز در سال 1927 در امریکا متولد شد. ایشان در طول دوران زندگی خود سخنرانی‌های بسیار ارزشمندی در زمینۀ موفقیت برگزار کرد و موجب افزایش انگیزه و موفقیت در بسیاری از مردم شد. کتاب جادوی فکر بزرگ یکی از بهترین‌ها برای یافتن توانایی‌های فردی و پاسخ به این سؤال همیشگی است که چگونه هدف‌گذاری کنیم؟ دکتر دیوید شوارتز با نوشتن این کتاب تلاش کرد تا اطلاعاتی جامع و کامل در زمینۀ موفقیت، توسعۀ فردی و رهبری در اختیار خوانندگان قرار دهد. بیشتر افرادی که در حوزۀ موفقیت کتابی نوشته‌اند همواره از این کتاب به نیکی یاد کرده‌اند.

محوریت این کتاب بینش صحیح دربارۀ توانایی‌های خودمان است. این که بتوانیم قابلیت‌هایمان را بشناسیم و از آن‌ها در جهت رسیدن به موفقیت استفاده کنیم رویکردی است که دکتر شوارتز در این کتاب در پیش گرفته است.

در ابتدای این کتاب فهرستی از مطالب ارائه شده آمده که به ترتیب زیر است:

مقدمه

این کتاب برای شما چه خواهد کرد

1.باور کنید می‌توانید موفق شوید و موفق خواهید شد

 1. خود را از بهانه‌تراشی، بیماری افراد ناموفق، نجات دهید
 2. اعتمادسازی کنید و ترس را از بین ببرید
 3. چگونه بزرگ فکر کنید؟
 4. چگونه خلاقانه فکر و آرزو کنیم؟
 5. شما همانی هستید که فکر می‌کنید هستید
 6. محیط خود را مدیریت کنید: برای هر کاری درجۀ یک باشید
 7. نگرش‌های خود را به حامیان خویش تبدیل کنید
 8. راجع به اشخاص درست فکر کنید
 9. عادتِ عمل پیدا کنید
 10. چگونه شکست را به پیروزی تبدیل کنیم؟
 11. بهره‌گیری از اهداف در پیشرفت مؤثر است
 12. چگونه مانند یک رهبر بیندیشیم؟

 

کتاب پول از آنتونی رابینز

اگر از جمله کسانی هستید که دوست دارید پولتان هرگز تمام نشود، اگر دوست دارید مدیریت مالی خوبی داشته باشید و همواره پس‌انداز مالی در برنامه‌هایتان باشد اما هیچ کدام از این اتفاقات تاکنون رخ نداده است باید بگوییم که این کتاب مناسب شماست. آنتونی رابینز یکی از مشهورترین افراد در حوزۀ روان‌شناسی و انگیزشی و موفقیت است و کتاب پول او پر از آموزش‌های کاربردی برای رسیدن به ثروت است.

او در این کتاب هفت راهکار برای دستیابی به آزادی مالی و ایجاد درآمد مادام‌العمر ارائه می‌دهد. کتاب پول آنتونی رابینز توانسته تاکنون بیش از نیم میلیون جلد بفروشد. در قسمتی از این کتاب آمده است که اگر از محدودیت‌ها باخبر باشید می‌توانید خودتان را ارتقا دهید و موفق شوید اما اگر آن‌ها را نشناسید می‌خورندتان!

علم ثروتمند شدن اثری جادودانه از والاس واتلز

این کتاب مناسب کسانی است که فرصت مطالعه و تحقیق عمیق در زمینۀ ماوراءالطبیعه را ندارند اما علاقه‌مندند از دانش آن استفاده کنند. در این کتاب محوریت براساس انسان است. این که حق او چیست و اینکه محدودیتی برای او وجود ندارد. نکتۀ مهم دربارۀ این نامحدود بودن این است که انسان حق دارد ثروتمند باشد. تمایل به ثروتمندی اصلاً ایرادی ندارد و اتفاقاً سرچشمۀ آن از کمال انسانی است. در واقع اگر کسی مدعی باشد که میلی به داشتن ثروت و رفاه ندارد ادعای او نشانۀ غیرطبیعی بودن خود اوست.

والاس واتلز در کتاب علم ثروتمند شدن حدود صد سال پیش رمز و راز رسیدن به ثروت را بیان کرده است. با توجه به قدیمی بودن نگارش این کتاب برخی از عبارات آن منسوخ شده است اما اگر با تمرکز و توجه آن را مطالعه کنید به مکاشفۀ هیجان‌انگیزی دست می‌یابید. در این کتاب شما می‌توانید اصول بنیادین خلق ثروت و زندگی موفق را دریابید. فهرست مطالب این کتاب به ترتیب زیر است:

یادداشتی از راندا برن؛ خالق و تهیه‌کننده‌ فیلم مستند راز

مقدمه

1.حق‌ ثروتمند شدن

 1. دانش ثروتمند شدن
 2. آیا فرصت‌ها انحصاری شده است؟
 3. اولین اصل در دانش ثروتمند شدن
 4. زندگی رو به فزونی
 5. ثروت‌ها چگونه به‌سوی شما می‌آیند
 6. شکرگزاری
 7. تفکر به روشی معین
 8. چگونگی استفاده از اراده
 9. استفاده‌ بیشتر از اراده
 10. عمل‌کردن به روشی معین
 11. عمل مؤثر
 12. رسیدن به شغل مناسب
 13. تأثیر افزایش
 14. انسان پیشرو
 15. تذکرات پایانی

خلاصه‌ دانش ثروتمند شدن

هفت عادت مردمان مؤثر استفان کاوی

استفان ریچاردز کاوی در کتاب هفت عادت مردمان مؤثر تمامی عادات افراد موفق را با هم ترکیب کرده است و به صورتی به نگارش درآورده که برای خواننده کاملاً درک شدنی است و می‌تواند با تمرین این عادات را جایگزین عادات خود کند. در واقع این کتاب بر این باور است که عادت‌های ما آیندۀمان را می‌سازند و هرکس که بتواند به صورت هدفمند هر روز گام کوچکی در جهت رسیدن به اهدافش بردارد به طور حتم به موفقیت در زندگی دست پیدا می‌کند. این کتاب تاکنون به 38 زبان زندۀ دنیا ترجمه شده است و در مقام برجسته‌ترین و اثرگذارترین کتاب قرن 21 شناخته شده است. تمامی افرادی که در عرصۀ موفقیت و کتاب‌های انگیزشی تألیفات ارزشمندی داشته‌اند همواره از این کتاب به خوبی یاد می‌کنند و آن را سرلوحۀ عملکرد افراد موفق می‌دانند.

فهرست فصل‌های این کتاب به ترتیب زیر است:

مقدمه

بخش اول: برداشت‌ها و قوانین

از درون به بیرون

بخش دوم: پیروزی شخصی

عادت اول: پویا باشید

عادت دوم: از اول به فکر نتیجه باشید

عادت سوم: اول کارهایِ دارای اولویت را انجام دهید

بخش سوم: پیروزی عمومی

برداشت‌هایی ناشی از همبستگی متقابل

عادت چهارم: برد-برد فکر کنید

عادت پنجم: ابتدا به دنبال درک دیگران، سپس به دنبال تفاهم باشید

عادت ششم: نیروی جمعی به‌ وجود بیاورید

بخش چهارم: بازسازی

عادت هفتم: اره را تیز کنید

دوباره روش از درون به بیرون

سخن آخر

پیوست

دربارۀ نویسنده

بهترین کتاب موفقیت چیست؟ در این مقاله آنچه ارائه شد بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های موفقیت و رسیدن به ثروت بود و خواننده می‌بایست برای مطالعۀ این کتاب‌ها به هدف خود از مطالعه اشراف داشته باشد. از این رو نمی‌توان گفت کدام‌یک از این دسته‌بندی‌ها از بقیه بهتر است. این به خود شما بستگی دارد که از کدام کتاب حس بهتری می‌گیرد و بهتر آن را درک می‌کنید. آنچه مسلم است این است که هرکدامشان اگر عمیق خوانده شوند و به تمرینات آن عمل شود تأثیر خود را در زندگی شما خواهند گذاشت. این کتاب‌ها از میان هزاران کتاب در زمینۀ موفقیت گلچین شده‌اند بنابراین همۀ آن‌ها برای مطالعه بسیار مفید خواهند بود.

بهترین نویسنده کتاب‌های موفقیت چه کسی است؟ در این مجموعه کتاب‌هایی که به شما معرفی کردیم از مشهورترین نویسندگان موفقیت نام بردیم. آن‌ها هرکدام در کار و زندگی‌شان به شدت موفق بوده‌اند و آنچه تجربه کردند را برای همگان خالصانه ارائه کرده‌اند. بنابراین در بین این نویسندگان مشهور نمی‌توان گفت کدامشان بهترین است. این شما هستید که باید با توجه به هدفی که برای خود تعیین کرده‌اید بهترین نوشته را در زمینۀ رسیدن به آن هدف انتخاب کنید و مطابق با رویکرد آن پیش بروید و به آنچه قصدش را دارید برسید.