🎓 دوره‌های آموزشی تریبون

مهم‌تر از همه: علاقمندی و نیاز شما به موضوع ارائه شده در دوره!

دوره‌های آموزشی تریبون معمولاً بدون پیش‌نیاز است. در صورت لازم بودن پیش‌نیاز، در اطلاعیه دوره حتماً ذکر می‌گردد.

می‌توانید در بخش رویدادهای تریبون، رویداد مورد نظر خود را انتخاب کرده و در آن ثبت‌نام نمایید.

بله؛ شما می‌توانید در بخش رویدادهای تریبون، رویداد آموزشی مورد نظر خود را انتخاب کرده و در آن ثبت‌نام نمایید.

خیر! تریبون بر اساس تعداد ثبت‌نام‌کنندگان برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی و هزینه می‌کند. بنابراین لطفاً پیش از ثبت‌نام دقت نمایید که انصراف و استرداد وجه پرداختی امکان‌پذیر نیست.

لازم نیست کاری کنید. فقط تلفن خود را در دسترس نگاه دارید و منتظر تماس از سوی ما باشید. اطلاعات تکمیلی را برایتان ارسال خواهیم کرد. 😉

برای رویدادهای حضوری آدرس مکان برگزاری هر رویداد معمولاً سه روز پیش از برگزاری، برای شرکت‌کنندگان پیامک می‌شود.

برای رویدادهای آنلاین نیز، نام کاربری و رمز عبور اختصاصی شما سه روز پیش از رویداد برایتان ارسال می‌گردد.

⚠️ لطفاً هنگام ثبت‌نام در رویداد، شماره درست و در دسترس خود را در فرم وارد نمایید. همچنین برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با برگزارکنندگان و شماره‌هایی پایین سایت تماس حاصل فرمایید.

خیر. ثبت‌نام در رویدادهای  حضوری تریبون انفرادی است و به دلیل برنامه‌ریزی بر اساس تعداد شرکت‌کنندگان، ظرفیت سالن و پروتکل‌های بهداشتی، از پذیرفتن همراه در رویدادهای تریبون بدون ثبت‌نام قبلی معذوریم. 🌹

برای رویدادهای آنلاین نیز در اختیار دیگران قرار دادن نام کاربری و رمز عبور به لحاظ اخلاقی صحیح نمی‌باشد. 🙏

در صورتی که مدرس دوره پس از پایان دوره اطلاعات آموزشی از قبیل پاورپوینت یا فایل صوتی دوره را در اختیار تریبون قرار دهد؛ ارائه آن به شرکت‌کنندگان گرامی امکان‌پذیر است.

در دوره‌هایی که همراه با ارائه مدرک (گواهینامه) هستند، شرکت در دو سوم دوره آموزشی الزامیست.

یک بازه زمانی پس از برگزاری دوره تعیین شده و از طریق سایت تریبون اعلام می‌شود که شرکت‌کنندگان می‌توانند در آن زمان مدارک خود را دریافت کنند یا تقاضای ارسال پستی نمایند. لازم به ذکر است پس از زمان تعیین‌شده، پیگیری و دریافت مدارک امکان‌پذیر نیست و مدارک بیشتر از زمان تعیین‌شده نگهداری نمی‌شوند.

هر رویداد هزینه به خصوص خود را دارد که در صفحه آن قید شده است.

تریبون همواره تلاش کرده است با تأمین بودجه از نهادهای مرتبط، هزینه تمام شده دوره را در بازه مناسب نگه دارد.

همچنین تریبون بخشی از بودجه خود را به بورسیه افرادی اختصاص داده است که علاقه و نیاز لازم برای حضور در دوره را دارند، ولی به لحاظ مالی توانایی پرداخت هزینه را ندارند. البته این بودجه محدود بوده و پس از بررسی به افراد واجد شرایط اختصاص می‌یابد.

برای استفاده از شرایط بورسیه با شماره تلفن 09120211565 (آقای فتحی) تماس حاصل فرمایید.

عموماً خیر

اگر دوره آموزشی شرایط سنی داشته باشد، حتماً در صفحه اطلاعات دوره قید خواهد شد.

برای دوره‌های آنلاین محدودیت مکان وجود ندارد؛ دوره‌های آموزشی حضوری تریبون نیز اغلب در تهران برگزار می‌گردد. البته تریبون در تلاش است به زودی در نمایندگی‌های خود در سراسر ایران، دوره‌های آموزشی برگزار نماید.

از آنجا که شرکت‌کنندگان تریبون از سراسر کشور با سلایق گوناگون، توانایی مالی مختلف و … هستند، یک مکان ثابت برای اسکان شرکت‌کنندگان و همراهان‌شان در نظر گرفته نشده است. اما معمولاً محل برگزاری دوره‌های آموزشی و… در محدوده مرکز شهر تهران بوده و مکان‌هایی مانند خوابگاه‌های دانشجویی، هتل، مسافرخانه و پانسیون‌های گوناگون در این محدوده به وفور یافت می‌شود. همچنین شما می‌توانید از تجربه تیم تریبون برای معرفی مکان‌های مناسب اسکان استفاده نمایید.

منتورهای دوره‌های آموزشی از میان استادان و مدرسان اغلب جوانِ حوزه سخنوری و فن بیان کشور انتخاب می‌شوند. این افراد معمولا در دوره‌های قبل تریبون حائز رتبه یا فینالیست شده‌اند و توانایی‌شان در بزرگ‌ترین رقابت کشوری حوزه سخنرانی اثبات شده است.

🏁 مسابقه سخنرانی تریبون

مسابقه سخنرانی کشوری تریبون، اولین و بزرگ‌ترین رویداد آموزشی و رقابتی کل کشور در حوزه سخنوری و فن بیان است که تا کنون هفت بار برگزار شده و در آن هر ساله بیش از 1300 شرکت‌کننده از سراسر کشور گرد هم می‌آیند و در فرآیندی 6 ماهه آموزش می‌بینند و در فضایی جذاب مهارت‌های سخنوری و فن بیان خود را افزایش می‌دهند.

مهم‌تر از همه: علاقمندی شما! برای شرکت در مسابقه به مهارت یا رزومه خاصی نیاز ندارید. تنها علاقه به حوزه سخنوری و فن بیان برای شرکت در مسابقه کافی است. در فرآیند مسابقه هم آموزش می‌بینید و هم می‌توانید تمرین کنید و خود را محک بزنید.

مسابقه سخنرانی تریبون در دو بخش بزرگسالان و دانش‌آموزان برگزار می‌شود. اگر کمتر از 18 سال دارید و هنوز به دانشگاه نرفته‌اید، می‌توانید در بخش دانش‌آموزی شرکت کنید. افراد بالاتر از 18 سال نیز در بخش بزرگسالان شرکت می‌کنند.

ثبت‌نام مسابقه سخنرانی تریبون، هر سال 25 اردیبهشت ماه همزمان با بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی آغاز می‌گردد.

اما در سال 1400 به علت شیوع بیماری کرونا و برنامه واکسیناسیون کشور، ثبت‌نام از تیر ماه و فرآیند اجرای آن از شهریور ماه آغاز می‌شود.

توضیحات کامل مراحل و فرآیند مسابقه تریبون در قسمت روند مسابقه ارائه شده است. پیشنهاد می‌شود این بخش را به دقت بخوانید. اما به طور کلی مسابقه 5 مرحله کلی دارد: 

 1. آموزش سه ماهه سخنوری و فن بیان
 2. تست مقدماتی
 3. آموزش ویژه 50 نفر برتر
 4. تست نیمه‌نهایی
 5. مسابقه فینال

در مرحله اول به مدت 3 ماه آموزش می‌بینید و با نقاط ضعف و قوت خود آشنا می‌شوید و در جریان ملاک‌های ارزیابی مسابقه قرار می‌گیرید.

در مرحله نیمه‌نهایی یک سخنرانی 5 تا 7 دقیقه‌ای ارائه می‌کنید. در صورتی که جزء 50 نفر برتر باشید، در دوره‌های آموزشی رایگان مخصوص نفرات برتر شرکت می‌کنید.

سپس تست سخنرانی بداهه می‌دهید و در صورت فینالیست بودن، در فینال تریبون سخنرانی می‌کنید.

بله! هدف اصلی برگزاری مسابقه تریبون، افزایش مهارت شرکت‌کنندگان است. با شرکت در مسابقه تریبون دو مرحله آموزش می‌بینید:

1) دوره آموزشی سه ماهه همراه با منتورینگ (برای همه شرکت‌کنندگان)

2) دوره‌های آموزشی مخصوص 50 نفرات برتر منتخب مرحله مقدماتی

این دوره‌ها با توجه به کیفیت بالای محتوای آموزشی و تدریس مدرسان متخصص و برجسته کشور، همواره مورد استقبال قرار می‌گیرد.

بله! در سال‌های گذشته مشاهده کردیم به علت تنوع آموزش سخنرانی در سطح جامعه و عدم نظارت کافی روی همه آموزش‌ها و مدرسان، بسیاری از علاقه‌مندان به بیراهه رفته‌اند و بعضاً اشتباهات فاحشی از آن‌ها سر می‌زند و حتی بر اشتباه خود اصرار می‌ورزند؛ که عامل اصلی این موضوع آموزش غلط بوده است.

از این رو امسال دبیرخانه مسابقه سخنرانی تریبون یک دوره‌ آموزشی سه ماهه، کامل‌تر و با تدریس بهترین مدرسان کشور در حوزه‌های تخصصی خود تدارک دیده است که پوشش‌دهنده تمامی موضوعات حوزه سخنوری و فن بیان می‌باشد. این دوره همراه با منتورینگ مربیان و فینالیست‌های سال‌های گذشته تریبون می‌باشد.

بنابراین در هشتمین دوره برگزاری مسابقه سخنرانی کشوری تریبون، حضور در دوره‌های آموزشی اجباری شده است تا دیگر شرکت‌گنندگان مسابقه نیازی به حضور در سایر دوره‌های آموزشی نداشته باشند و با ایجاد عدالت آموزشی، رقابتی حرفه‌ای‌تر را شاهد باشیم.

 • به تمام شرکت‌کنندگان مسابقه، مدرک گذراندن دوره آموزشی 44 ساعته سخنوری و فن بیان به زبان انگلیسی از طرف انجمن علمی دانشگاه صنعتی شریف ارائه می‌گردد.
 • به 50 سخنران برتر مسابقه سخنرانی تریبون، مدرک مخصوص نفرات برتر سخنرانی تریبون ارائه می‌گردد.
 • به نفرات برتر مسابقه سخنرانی کشوری تریبون، لوح تقدیرِ احراز رتبه در فینال تریبون ارائه می‌گردد.

بخش‌های بسیار زیادی از مسابقه به صورت غیرحضوری قابل اجراست. اما در صورتی که به 50 نفر برتر مسابقه راه یافتید، می‌بایست برای مرحله فینال در تهران حاضر شوید.

نیازی نیست کار خاصی انجام دهید. فقط تلفن خود را در دسترس نگاه دارید تا از دبیرخانه مسابقه با شما تماس گرفته شود.

شما با منتور (مربی) خود آشنا خواهید شد و اطلاعات تکمیلی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

منتورهای مسابقه از میان استادان و مدرسان اغلب جوانِ حوزه سخنوری و فن بیان کشور انتخاب می‌شوند. این افراد معمولا در دوره‌های قبل تریبون حائز رتبه یا فینالیست شده‌اند و توانایی‌شان در بزرگ‌ترین رقابت کشوری حوزه سخنرانی اثبات شده است.

در مرحله مقدماتی هر شرکت‌کننده در مورد موضوعی دلخواه (و آزاد) 5 تا 7 دقیقه سخنرانی می‌کند. صحبت بیشتر یا کمتر از زمان تعیین شده امتیاز منفی زیادی داشته و استفاده از اسلاید امتیار مثبت اضافه دارد. این مرحله ملاک انتخاب 50 نفر برتر از بین تمامی شرکت‌کنندگان مسابقه است.

خیر! استفاده از اسلاید در مراحل مسابقه سخنرانی تریبون امتیاز مثبت دارد اما اجباری نیست و کسی به خاطر نداشتن اسلاید در سخنرانی حذف نمی‌شود.

پس از اعلام اسامی 50 نفر برتر مسابقه سخنرانی تریبون، کارگاه‌های آموزشی مختلفی به منظور افزایش مهارت و آمادگی بیشتر شرکت‌کنندگان به صورت رایگان برگزار می‌گردد. نفرات برتر در این کارگاه‌ها مهارت‌های خاص مانند بداهه‌پردازی را آموزش می‌بینند و تمرین می‌کنند. همچنین با شرایط و فضای مسابقه بیشتر آشنا می‌شوند.

دبیرخانه برگزاری مسابقه در راستای افزایش دقت و رعایت عدالت، از 3 گروه داوران مختلف و متمایز برای داوری مسابقه استفاده می‌کند:

1) گروه 5 نفره اول داوران (برای انتخاب 50 نفر برتر از بین شرکت‌کنندگان)

2) گروه 15 نفره دوم داوران (برای انتخاب فینالیست‌های مسابقه)

3) هیئت داوران فینال متشکل از استادان و مدرسان برجسته سخنوری کشور به همراه چهره‌ها و مجریان و … (برای داوری فینال مسابقه)

آرای داوران در تمامی مراحل با یکدیگر به صورت جبری جمع شده و مجموع امتیازات رده‌بندی افراد را مشخص می‌کند.

مرحله‌ فینال، رقابت بین 10 نفر برگزیده بخش بزرگسالان و 5 نفر برگزیده‌ی بخش دانش‌آموزی می‌باشد. ملاک انتخاب فینالیست‌ها مجموع امتیاز سخنرانی مرحله مقدماتی و بداهه‌پردازی نیمه‌نهایی است.

فینال مسابقه تریبون در بخش دانش آموزی یک مرحله دارد: ارائه 4 دقیقه و 30 ثانیه‌ای فینالیست‌ها

اما در بخش بزرگسالان سه مرحله دارد:

 1. ارائه 4 دقیقه و 30 ثانیه‌ای فینالیست‌ها
 2. سخنرانی با کلمات بداهه
 3. سخنرانی با اسلایدهای بداهه

از نکات جذاب مرحله نهایی، تاثیر رای حاضرین و تماشاگران در کنار رای داوران برای انتخاب نفرات برتر خواهد بود.

مسابقه سخنرانی تریبون 1400 صرفاً یک مسابقه و رقابت صرف نیست! بلکه یک فرآیند آموزشی و رقابتی شش ماهه است که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. 20 جلسه آموزشی با بهترین مدرسان در حوزه‌های تخصصی (35 ساعت)
 2. 5 جلسه تکمیلی تحلیل سخنرانی (5 ساعت)
 3. کارگاه‌های نیمه خصوصی و ده نفره تجربه سخنرانی (4 ساعت)
 4. منتورینگ و پشتیبانی مداوم در طول فرآیند مسابقه
 5. تحلیل سخنرانی شرکت‌کنندگان (به مدت 5 هفته)
 6. سه مرحله مسابقه در سطح کشور و رقابت با شرکت‌کنندگانی از سراسر ایران
 7. کارگاه ویژه آموزشی مخصوص نفرات برتر
 8. داوری بزرگان سخنوری، گویندگی و اجرای کشور
 9. ارائه مدرک گذراندن دوره آموزشی به زبان انگلیسی از طرف انجمن علمی دانشگاه صنعتی شریف
 10. جوایز نفیس و ارزنده برای نفرات برتر
 
هزینه ثبت‌نام در مسابقه سخنرانی تریبون و استفاده از تمامی موارد ذکر شده در بالا، 950 هزار تومان می‌باشد.
 

خیر! تریبون بر اساس تعداد ثبت‌نام‌کنندگان برنامه‌ریزی، بودجه‌بندی و هزینه می‌کند. بنابراین لطفاً پیش از ثبت‌نام دقت نمایید که انصراف و استرداد وجه پرداختی امکان‌پذیر نیست.