روش های جذب مخاطب
روشهای جذب مخاطب
خرداد ۱۰, ۱۳۹۶
speaker
پراکنده‌گویی نکنیم!
خرداد ۱۷, ۱۳۹۶

ارتباط چشمی

ارتباط-چشمی

زمان تقریبی خواندن این مقاله: 5 دقیقه

کلمات کلیدی: نفوذ نگاه مانیتیسم ارتباط چشمی نگاه درست ارتباط چشمی در سخنرانی

 

چگونه مخاطب را مجذوب صحبت‌های خود کنیم؟

آیا نگاه می‌تواند جایگزینی برای کلام باشد؟

شما چقدر از نفوذ نگاه خود آگاهی دارید؟

تصور کنید یک دانشجو هستید و سر کلاس درس حضور دارید. استادتان در حال تدریس است و شما و همه افراد حاضر در کلاس به صحبت‌های او گوش می‌کنید… استاد نگاهی چندثانیه‌ای به چشمان شما می‌اندازد و چند بار دیگر این اتفاق تکرار می‌شود…

چه احساسی خواهید داشت؟

اتفاقاتی که در شما رخ خواهد داد از این قبیل خواهد بود؛ به صحبت‌هایش توجه بیشتری نشان خواهید داد، شاید خود را آماده سؤال‌های احتمالی او خواهید کرد و یا حتی نگران خواهید شد که شاید رفتاری برخلاف قوانین کلاس از شما سر زده است! در حقیقت استادتان توانسته بر روی شما تأثیر بگذارد و قطعاً احساس کرده‌اید در آن جمع با سایرین تفاوتی دارید که در نظر گرفته‌شده‌اید.

یکی از راه‌های اثرگذاری بر مخاطب و نفوذ کلام، ارتباط چشمی است. زبان گاهی به‌تنهایی قادر به برقراری ارتباط، آن‌گونه که باید، نیست. شاید شما ساعت‌ها با فردی در حال صحبت باشید اما نتیجه، آن‌گونه که می‌خواهید نباشد و هنوز در مخاطبتان آثاری از مخالفت با عقاید و صحبت‌های خود ببینید. بنابراین برقراری این نوع از ارتباط بسیار حائز اهمیت است. البته شاید چشم‌ها به‌تنهایی تأثیر زیادی بر مخاطب نداشته باشند؛ آنچه که باعث تأثیرگذاری میشود، نوع نگاه است.

بهتر است بگوییم نگاه درست، رکنی مهم از رکن‌های زبان بدن است که با عنوان ارتباط چشمی از آن یاد می‌شود. ارتباط چشمی می‌تواند یک نگاه چندثانیه‌ای در چشمان مخاطب باشد و یا گاهی آمیخته از تکنیکهای خاص مرتبط با آن. هنگامی‌که در چشمان مخاطب خود نگاه می‌کنید و با او حرف می‌زنید، به‌راستی گام بزرگی برای نفوذ کلام خود برداشته‌اید.

نگاه کردن در چشمان مخاطب این احساس را در او به وجود خواهد آورد که مورداحترام قرار گرفته است و در این حالت او با علاقه‌مندی به صحبت‌های شما گوش فرا می‌دهد. انتخاب مکان دیدن برای چشم‌ها از نکات حائز اهمیت در تأثیرگذاری است. بهتر است هنگام صحبت نگاه خود را درست به میانه چشمان مخاطب بدوزید. با این کار تمام توجه و تمرکز او را به خود جلب کرده‌اید و یک گام بزرگ در همگام‌سازی او با خود برداشته‌اید. در این حالت نیرویی که ناخودآگاه او را در کنترل قرار داده بود از کار می‌افتد، فعالیت ذهنیاش متوقف می‌شود و بدون بررسی‌های ابتدایی ذهنی، نظرها و صحبت‌های شما را موردپذیرش قرار می‌دهد.

کنترل نگاه در این بحث امری ضروری است. چون افراط در نگاه به مخاطب ممکن است گستاخی در ارتباط برداشت شود. همان‌طور که عدم نگاه در مخاطب احساس بی‌توجهی را به او انتقال می‌دهد

 

تحقیقات نشان داده ارتباط چشمی از نظر روانی در روابط عاشقانه نیز

نقش داشته و بر تحکیم و استمرار آن تأثیر زیادی دارد.

 

شاید یادگیری این مهارت در ابتدا برای کسانی که از انجام آن دور بوده‌اند بسیار سخت باشد؛ چراکه این دسته از افراد در بیشتر موارد علاوه بر کمبود اعتمادبه‌نفس، دچار بیتمرکزی نیز بوده‌اند. یا شاید این احساس را دارند که در هنگام صحبت، احتمال گسستن رشته افکارشان وجود دارد و گاهی دچار اضطراب و تشویش می‌شوند. اما جای نگرانی برای این افراد وجود نخواهد داشت اگر برای به دست آوردن این مهارت نیز همچون سایر مهارت‌ها تمرین کنند.

قدم اول: اگر این عادت را دارید که هنگام صحبت با مخاطبتان یا در هنگام سخنرانی مشغول خاراندن سر یا مالیدن شکم خود می‌شوید؛ در ابتدا لازم است به‌جای این حرکت که یک منبع حواس‌پرتی است، به تمرکز روی صحبت‌های خود یا مخاطبتان بپردازید و کم‌کم این عادت را در خود پرورش دهید.

 

 

تمرین:

در هفتهای که پیش رو دارید سعی کنید در بیان درخواست‌های خود، در خانواده یا محل کار، نگاه کردن در چشمان مخاطب را فراموش نکنید.

 

برخی منابع مطالعه شده در تدوین این مقاله:

www.12ceo.ir

www.psychologytoday.com

www.motamem.com

www.succedsocially.com

مانیتیسم شخصی، 1387، پل ژاگو

 

سپیده قاسمنژاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *