مسابقه سخنرانی سال 93
گزارش مسابقه سخنرانی تریبون سال ۹۳
فروردین ۲۹, ۱۳۹۴
جایزه
تسلط کلامی
فروردین ۲۹, ۱۳۹۴

زبان بدن

مسابقه سخنرانی

به نام خدا

سابقه‌ی چندین میلیون ساله تکاملی ما انسان ها به ما این را آموخته است که از روی کوچکترین حرکات و تغییرات در وضعیت فرد مقابل تا حد زیادی بتوانیم حدس بزنیم که او در چه حالی است و تا چه اندازه می‌تواند ما را هم تحت تاثیر قرار دهند.

انسان‌ها امروزه در روابط خود با دیگران، به صورت ناخودآگاه به چیزهای زیادی دقت می‌کنند که هر لحظه تصویری که از فرد مقابل در ذهنشان دارد را شکل می دهد.

همه ما، به سبب سابقه‌ی تکاملی‌مان، در برابر برخی شرایط، موقعیت ها، حرف‎ها، احساسات و رفتارها، حرکاتی را از خود نشان می‌دهیم که آنچه درونمان می‌گذرد را نشان می‌دهد. بسیاری از این حرکت‌ها، بسیار کوچک  و سریع هستند، مانند تغییرات حالت چشم‌ها، ابروها. یا حرکت‌های دست و طرز ایستادن و یا نشستن.

حالا سال‌هاست که دانشمندان پژوهش‌های زیادی را بر روی مطالعه «زبان بدن» انجام داده و می‌دهند. نتیجه این پژوهش‌ها نشان می‌دهد که همه ما انسان‌ها، از هر قوم و نژاد و جنسیتی و سن و سالی که باشیم، یک سری حرکات مشترک یا بسیار مشابه داریم که احساسات درونی یکسانی را نشان می‌دهند. و حتی اگر بسیار هم محافظه کار باشیم باز این حرکات کوچک، احساساتمان را لو می‌دهند. مثلا همه ما وقتی از چیزی می‌ترسیم یا شگفت زده می‌شویم، چشمانمان گرد می‌شود و ابروهایمان بالاتر می‌روند. یا وقتی عصبانی هستیم ابروهایمان در هم می‌رود و …

پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهند که زبان بدن ۵۰ تا ۷۰ درصد کل یک ارتباط را شامل می‌شود. یادگرفتن این زبان بخصوص در تعامل با مشتریان، همکاران و کارمندان بسیار مهم است و می‌تواند اطلاعات مهمی را به شما بدهد. البته باید توجه کرد که حرکت‌ها و ژست‌های این افراد را بر اساس شرایط و Context فعلی، به صورت گروهی از حرکات، تفسیر کنید نه به صورت تک تک.

جلوگیری از موانع در ارتباط، اولین گام در نشان دادن یک زبان بدن مثبت است. با این کار زمانِ نشان دادن صداقت و اعتماد فرا می‌رسد. دو عاملی که موجب بوجود آمدن یک رابطه‌ی پایدار خواهند شد. یادتان هست وقتی پس از چند سال دوری، دوست یا آشنایی را دیدید، او چگونه با شما دیدار کرد؟ او احتمالا با لبخند و اشتیاق، آغوشش را به سوی شما باز کرده و کف دستانش رو به بالا یا روبرو بوده. همین ژست باز و مثبت، دل آدم را گرم می‌کند.

حرکت‌های دیگری هم هستند که مانند این، احترام، صداقت و زبان بدن مثبت را نشان می‌دهند. یک راه عالی برای نشان دادن صداقت، باز نگه داشتن دست ها و نشان دادن کف دست است. این حرکت، تمایل و صداقت را نشان می‌دهد طوری که انگار چیزی برای مخفی کردن ندارید و می‌خواهید دیگران به شما اعتماد کنند.

نشانه‌های دیگری از این دست عبارتند از:

  • راست ایستادن، برای نشان دادن انرژی و اعتماد به نفس.
  • نگاه به چشمان و برقراری تماس چشمی مناسب، که صداقت و اعتقاد قلبی شما را به حرفی که می زنید نشان می دهد.
  • نگه داشتن سر در وضعیت خنثی، سرتان را رو به مخاطبتان خم نکنید، یا خیلی بالا نگیرید.
  • حالت بدن و لباس‌هایتان را باز نگه دارید و چیزی جلویتان نگذارید.
  • لبخند بزنید.

منبع:خوش فکری

1 دیدگاه

  1. sara می‌گه:

    مطلب خوب و ارزنده ای بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *