با شروع خوب مخاطبان را مبهوت خود کنید!

gosh-shenava
هر گردی، گردوست؟
خرداد ۲۰, ۱۳۹۶
elevator speech
نطق آسانسوری 
خرداد ۲۴, ۱۳۹۶

با شروع خوب مخاطبان را مبهوت خود کنید!

شروع-سخنرانی

زمان تقریبی خواندن این مقاله: 5 دقیقه

کلمات کلیدی: شروع سخنرانی، شروع خلاقانه، تأثیرگذاری، آغاز کلام

نویسنده: مریم جبرئیلیان

آیا شما هم از آن دسته کسانی هستید که دوست دارند با شروع سخنرانی خود مخاطبان را میخکوب کنند و همه مبهوت سخنرانیشان شوند؟
یکی از نشانه‌های سخنرانی خوب، شروع مناسب و تأثیرگذار است. در این مقاله قصد داریم دلایل اهمیت نحوه شروع قدرتمند و میزان تأثیرگذاری آن را در توجه مخاطبین به سخنرانی بیان کنیم.

طبق آمار، 45 % تأثیر سخنرانی در 3 دقیقه آغازین است و این 45% نقش بسزایی در کیفیت سخنرانی دارد.

 

آموزش سخنرانی - شروع مناسب

شما می توانید در همان دقایق ابتدایی  مسیر سخنرانی خودرا مشخص کنید. چرا که در لحظات آغازین سخنرانی میزان توجه مخاطبین زیاد است و اغلب در همان دقایق اولیه، راجع به شما و سخنرانیتان قضاوت میکنند و تصمیم میگیرند به حرفهایتان  گوش دهند یا مشغول چک کردن صفحات اجتماعی خود باشند!

شاید تا کنون دیده باشید که در بعضی از سخنرانیها مخاطبین حواسشان به همه چیز، از جمله تناسب رنگ کفپوشها و صندلیها تا حرکات سایر افراد حاضر در سالن جلب می شود، اما به سخنران و صحبتهایش توجهی ندارند. در اینگونه سخنرانیها اگر بعد از سخنرانی، از مخاطبین بخواهید یک جمله از سخنرانی را تکرار کنند، نمیتوانند و یکی از دلایل اصلی این اتفاق می تواند شروع نادرست سخنران باشد. این اتفاق برای هر سخنرانی ناخوشایند بوده و تنها راهکار جلوگیری از آن، تمرین برای شروع خلاقانه است.

شروع سخنرانی در واقع مسئولیت هدایت سخنرانی را بر عهده دارد. اگر شما به عنوان سخنران از واکنش مخاطبین نسبت به شروع خود احساس رضایت داشته باشید، میتوانید با انرژی بیشتر و استرس کمتر به کار خود ادامه دهید؛ و اگر چهره بیرمق  مخاطبین را  نسبت به نحوه شروع سخنرانی ببینید، ممکن است دچار استرس شوید و سر نخ صحبتتان را گم کنید.

مخاطبین نیز به شروع سخنرانی توجه بیشتری میکنند؛  اگر با شروع خوبی روبرو شوند و از نحوه شروع خوششان آمده باشد، طبیعتاً میتوانند بقیه صحبتهایتان را نیز تحمل کنند واگر شرایط شروع مطلوب نباشد، در همان ابتدای راه شما را تنها میگذارند. شاید دلیل اصلی ترک کردن سالن بهوسیله حضار در لحظات آغازین و یا دلیل اصلی خوابیدن مخاطبین در چند دقیقه اول سخنرانی نیز شروع نامناسب باشد.

روشهای خلاقانه معمولاً بهترین روشهای شروع هستند که مخاطب را به سخنرانی جذب میکنند؛ سخنرانان ماهر نیز معمولاً از این روشها استفاده میکنند.

مخاطبین امروزی از شروعهای بدیهی و تکراری خسته شده اند و روشهای همیشگی شروع برایشان جالب نخواهد بود. همچنین شروع خوب میتواند دستهای از مخاطبین را که صرفاً برای توجه نکردن آمده اند، نیز مجذوب سخنرانی کند.

پس اگر دوست دارید مخاطبین مبهوت سخنرانیتان شوند، با روشی درست و خلاقانه شروع کنید.

با توجه به اهمیت شروع سخنرانی خیلی از سخنرانان با این موضوع آشنا هستند؛ اما در انتخاب روش خود برای آغاز دچار سردرگمی می شوند،و میان چندین روشی که هر سخنران، وبسایت یا کتاب های متعدد پیشنهاد کرده اند، گم میشوند و بر اثر انتخاب نادرست نحوه شروع سخنرانی در همان دقایق اولیه مخاطبین خودرا از دست می دهند.

شاید شما هم از جمله کسانی باشید، که سردرگم انتخاب بهترین نحوه های شروع سخنرانی هستند؛ برای رهایی ازین سردرگمی پیمودن دو گام کافی است.

۱)شناخت موضوع

۲) شناخت مخاطبین

۱) شناخت موضوع:

اگر شما از موضوعی که قصد دارید راجعش ارائه دهید اطلاعات کافی داشته باشید، و از جزئیات آن آگاه باشید، با ترکیب کمی خلاقیت به شناخت خود میتوانید بهترین روش هارا برای شروع سخنرانی خود ابداع کنید.
مثال۱: موضوع سخنزانی فردی راجع اهمیت رعایت قوانین و رانندگی است، این فرد برای شروع سخنرانی خود، یک فیلم سی ثانیه ای از تصادف ناگهانی دو خودرو را برای مخاطبین نمایش میدهد، و بعد از اتمام فیلم، شروع به صحبت کردن راجع موضوع خود میکند.

۲) شناخت مخاطبین:

شما اگر مخاطبین خود را به درستی بشناسید و بدانید از کدام قشر جامعه با کدامین آیین ها و رفتارها هستند، میتوانید واکنش آنها از نحوه آغاز خود را پیش بینی کنید.
برای مثال: اگر شما بخواهید مثال۱ را برای سخنرانی که مخاطبین آن دانش آموزان دبستانی یا کودکان کم سن و سال است اجرا کنید، طبیعتاً واکنش رضایت بخشی دریافت نمی کنید و در ده ثانیه اول فیلم، دانش آموزان از وحشت و ترس ناشی از تصادف،سر و صدای توصیف ناپذیزی ایجاد کرده و در همان اول کار کنترل جمع و مخاطبین از دست شما خارج میشود و این یکی از بدترین عواقب نادرست انتخاب کردن نحوه شروع سخنزانی است.
بعد از طی کردن این دو گام،حال سخنران چندین روش گوناگون در دست دارد که بر اثر آشفتگی ذهن نمی تواند درست انتخاب کند که کدام جذاب تر و تاثیرگذارتر است.

اگر چندین روش در دست دارید که که همگی متناسب با مخاطبین شما و موضوع شما هستند، عاقلانه ترین انتخاب، انتخاب بر اثر میزان خلاقیت آن روش است که مخاطبین را در دقایق اول به وجد بیاورد تا قادر به تحمل ادامه سخنان شما باشند.
میزان خلاقیت معیار بسیار خوبی برای سنجش نحوه مورد نظر میباشد، اما گاهی اوقات میتوان روش های بدیهی و ساده را خلاقانه ارائه داد که این محتملا جذاب تر است و تاثیرگذاری بیشتری دارد.

برای مثال داستان گفتن در ابتدای سخنرانی روشی تقریبا بدیهی است، اما یکی از بهترین نحوه هایی است، که ارائه خلاقانه و متفاوت آن میتواند تاثیرگذاری غیر قابل پیش بینی داشته باشد.
پس طی کردن دو گام ساده به شما در انتخاب قالب شروع سخنرانیتان کمک خواهد کرد، تا بهترین را انتخاب کنید و ارائه دهید.
در مقاله بعد چندین روش شروع برتر سخنرانی،که سخنرانان بزرگ و مطرح از آن استفاده میکنند را برایتان خواهیم نوشت تا گزینه های بیشتری برای انتخاب داشته باشید.

 

 

برخی منابع مورد استفاده در تدوین این مقاله:

آیین سخنوری اثر دیل کارنگی.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *